venue burgee

Wednesday Evening Series

Coniston Sailing Club

event burgee

Results are final as of 7:51 on September 16, 2021

Overall

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo HelmName PY HelmAgeGroup R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Solo 5800 David Waind 1142 Adult (5.0) 1.0 1.0 2.0 (32.0 DNC) 41.0 4.0
2nd Laser 146264 John Sharpe 1100 Adult (4.0) 3.0 4.0 (7.0) 2.0 20.0 9.0
3rd Enterprise 21644 Alec Mamwell 1122 Adult (32.0 DNC) 2.0 6.0 (32.0 DNC) 4.0 76.0 12.0
4th Laser Vago 578 C & O Taylor 1071 Adult 3.0 (5.0) 5.0 (8.0) 5.0 26.0 13.0
5th Solo 1325 Adam Cowley 1142 Adult (32.0 DNC) 4.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 6.0 106.0 42.0
6th Laser Radial 138412 Jan 1147 Junior 7.0 DNF (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 7.0 110.0 46.0
7th Laser 4.7 4.7 Harrison 1208 Junior (32.0 DNC) 10.0 DNF 17.0 DSQ (32.0 DNC) 32.0 DNC 123.0 59.0
7th Laser Radial 16847 Zac 1147 Junior (32.0 DNC) 10.0 DNF 17.0 DSQ (32.0 DNC) 32.0 DNC 123.0 59.0
9th Laser 144673 Gareth Beacock 1100   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 1.0 129.0 65.0
10th RS 200 922 Tom Burke 1046   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 1.0 32.0 DNC 129.0 65.0
11th Laser 168977 Will Rice-Birchall 1100 Adult 1.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 129.0 65.0
12th RS 200 704 Steve Vandersteen 1046   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 2.0 32.0 DNC 32.0 DNC 130.0 66.0
13th Laser 210617 Joe Quick 1100 Adult 2.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 130.0 66.0
14th Laser Radial 172700 Mary-Anne 1147 Junior (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 3.0 131.0 67.0
15th Laser 204539 mark Slater 1100   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 3.0 32.0 DNC 131.0 67.0
16th Kestrel 1628 Paul Jones 1038   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 3.0 32.0 DNC 32.0 DNC 131.0 67.0
17th RS 200 1023 Jason Kay 1046   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 4.0 32.0 DNC 132.0 68.0
18th Laser 152552 Craig Mcgarvey 1100 Adult (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 5.0 32.0 DNC 133.0 69.0
19th Laser Radial 150513 Tom Shenton 1147   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 6.0 32.0 DNC 134.0 70.0
20th RS Vision 135 Michael Kemp 1137   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 7.0 32.0 DNC 32.0 DNC 135.0 71.0
21st Supernova 1084 John Hobson 1077 Adult (32.0 DNC) (32.0 DNC) 8.0 32.0 DNC 32.0 DNC 136.0 72.0
22nd Laser 118851 Matt Beaty 1100 Adult (32.0 DNC) (32.0 DNC) 9.0 32.0 DNC 32.0 DNC 137.0 73.0
23rd Drascombe Brown Andy Biggs 1335   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 10.0 DNF 138.0 74.0
23rd Solo 4019 Julian Marshall 1142   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 10.0 DNF 138.0 74.0
25th RS Quba 136 Holly 1260 Junior (32.0 DNC) 10.0 DNF (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 138.0 74.0
25th Laser 102529 Dan Seargent 1100   (32.0 DNC) 10.0 DNF (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 138.0 74.0
27th RS Quba 477 Finlay Wilson 1260 Junior (32.0 DNC) (32.0 DNC) 17.0 DNF 32.0 DNC 32.0 DNC 145.0 81.0
27th RS 400 942 Vicky Strachan 942   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 17.0 DNF 32.0 DNC 32.0 DNC 145.0 81.0
27th Laser 4.& 166410 Cy 1208   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 17.0 DNF 32.0 DNC 32.0 DNC 145.0 81.0
27th Laser 4.7 69027 John B 1208   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 17.0 DSQ 32.0 DNC 32.0 DNC 145.0 81.0
27th Laser 91681 Paul Baxendale 1100   (32.0 DNC) (32.0 DNC) 17.0 DNF 32.0 DNC 32.0 DNC 145.0 81.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo HelmName PY HelmAgeGroup Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 168977 Will Rice-Birchall 1100 Adult 47:15   0:42:57 1.0
2 Laser 210617 Joe Quick 1100 Adult 47:50   0:43:29 2.0
3 Laser Vago 578 C & O Taylor 1071 Adult 49:17   0:46:01 3.0
4 Laser 146264 John Sharpe 1100 Adult 50:51   0:46:14 4.0
5 Solo 5800 David Waind 1142 Adult 56:17   0:49:17 5.0
6 Laser Radial 138412 Jan 1147 Junior DNF     7.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo HelmName PY HelmAgeGroup Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 5800 David Waind 1142 Adult 63:17 2 0:55:25 1.0
2 Enterprise 21644 Alec Mamwell 1122 Adult 71:34 2 1:03:47 2.0
3 Laser 146264 John Sharpe 1100 Adult 71:22 2 1:04:53 3.0
4 Solo 1325 Adam Cowley 1142 Adult 77:17 2 1:07:40 4.0
5 Laser Vago 578 C & O Taylor 1071 Adult 89:59 2 1:24:01 5.0
6 Laser 4.7 4.7 Harrison 1208 Junior DNF     10.0
6 Laser Radial 16847 Zac 1147 Junior DNF     10.0
6 RS Quba 136 Holly 1260 Junior DNF     10.0
6 Laser 102529 Dan Seargent 1100   DNF     10.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo HelmName PY HelmAgeGroup Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 5800 David Waind 1142 Adult 30:15   0:26:29 1.0
2 RS 200 704 Steve Vandersteen 1046   29:37   0:28:19 2.0
3 Kestrel 1628 Paul Jones 1038   35:19   0:34:01 3.0
4 Laser 146264 John Sharpe 1100 Adult 40:00   0:36:22 4.0
5 Laser Vago 578 C & O Taylor 1071 Adult 45:34   0:42:33 5.0
6 Enterprise 21644 Alec Mamwell 1122 Adult 47:47   0:42:35 6.0
7 RS Vision 135 Michael Kemp 1137   56:55   0:50:04 7.0
8 Supernova 1084 John Hobson 1077 Adult 55:19   0:51:22 8.0
9 Laser 118851 Matt Beaty 1100 Adult 58:38   0:53:18 9.0
10 Laser 4.7 4.7 Harrison 1208 Junior DSQ     17.0
10 Laser Radial 16847 Zac 1147 Junior DSQ     17.0
10 RS Quba 477 Finlay Wilson 1260 Junior DNF     17.0
10 RS 400 942 Vicky Strachan 942   DNF     17.0
10 Laser 4.& 166410 Cy 1208   DNF     17.0
10 Laser 4.7 69027 John B 1208   DSQ     17.0
10 Laser 91681 Paul Baxendale 1100   DNF     17.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo HelmName PY HelmAgeGroup Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 922 Tom Burke 1046   39:49 2 0:38:04 1.0
2 Solo 5800 David Waind 1142 Adult 44:49 2 0:39:15 2.0
3 Laser 204539 mark Slater 1100   45:06 2 0:41:00 3.0
4 RS 200 1023 Jason Kay 1046   44:34 2 0:42:36 4.0
5 Laser 152552 Craig Mcgarvey 1100 Adult 48:55 2 0:44:28 5.0
6 Laser Radial 150513 Tom Shenton 1147   57:19 2 0:49:58 6.0
7 Laser 146264 John Sharpe 1100 Adult 57:37 2 0:52:23 7.0
8 Laser Vago 578 C & O Taylor 1071 Adult 56:59 2 0:53:12 8.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo HelmName PY HelmAgeGroup Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 144673 Gareth Beacock 1100   40:24   0:36:44 1.0
2 Laser 146264 John Sharpe 1100 Adult 41:10   0:37:25 2.0
3 Laser Radial 172700 Mary-Anne 1147 Junior 45:11   0:39:24 3.0
4 Enterprise 21644 Alec Mamwell 1122 Adult 47:08   0:42:00 4.0
5 Laser Vago 578 C & O Taylor 1071 Adult 45:14   0:42:14 5.0
6 Solo 1325 Adam Cowley 1142 Adult 50:40   0:44:22 6.0
7 Laser Radial 138412 Jan 1147 Junior 54:20   0:47:22 7.0
8 Drascombe Brown Andy Biggs 1335   DNF     10.0
8 Solo 4019 Julian Marshall 1142   DNF     10.0


https://www.conistonsailingclub.co.uk/
sailing@conistonsailingclub.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com