venue burgee

Wednesday Evening Series

Coniston Sailing Club

event burgee

Results are final as of 22:26 on June 23, 2021

Overall

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo HelmName PY HelmAgeGroup R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS 200 922 Tom Burke 1046 Adult 1.0 (30.0 DNC) 6.0 1.0 (30.0 DNC) 1.0 69.0 9.0
2nd Solo 5800 David Waind 1142 Adult (30.0 DNC) (30.0 DNC) 1.0 4.0 2.0 3.0 70.0 10.0
3rd Laser 210617 Joe Quick 1100 Adult 3.0 2.0 3.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 4.0 72.0 12.0
4th Laser 144673 Gareth Beacock 1100 Adult 5.0 (30.0 DNC) 5.0 2.0 (30.0 DNC) 2.0 74.0 14.0
5th Laser 4.7 172700 Mary-Anne 1147 Junior 4.0 (30.0 DNC) 2.0 3.0 (30.0 DNC) 5.0 74.0 14.0
6th Laser 146264 John Sharpe 1100 Adult (30.0 DNC) 5.0 4.0 (11.5 OOD) 11.5 OOD 7.0 69.0 27.5
7th Solo 1325 Adam Cowley 1142 Adult 14.0 DNF (30.0 DNC) (30.0 DNC) 5.0 5.0 6.0 90.0 30.0
8th RS Aero 1065 Nic Johnson 1065 Adult 6.0 3.0 7.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 106.0 46.0
9th RS300 345 Rob Ritchie 970 Adult (30.0 DNC) 4.0 9.0 7.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 110.0 50.0
10th Laser Radial 138412 Jan 1147 Junior 8.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 6.0 9.0 113.0 53.0
11th National 12 3282 John Milburn 1104 Adult 9.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 8.0 30.0 DNC 8.0 115.0 55.0
12th Supernova 406 Mike Clark 1077 Adult 14.0 DNF 6.0 (30.0 DNC) 12.0 DNF (30.0 DNC) 30.0 DNC 122.0 62.0
13th Laser 2 3505 Harris Wilson 1085 Junior (30.0 DNC) 7.0 (30.0 DNC) 12.0 dnf 30.0 DNC 30.0 DNC 139.0 79.0
14th Laser Radial 201940 Tom Burke Radial 1147 Adult (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 1.0 30.0 DNC 151.0 91.0
15th Laser 191847 Alfie Cogger 1100 Junior (30.0 DNC) 1.0 (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 151.0 91.0
16th RS Feva 3868 Colin Houston 1244 Adult 2.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 152.0 92.0
17th Solo 5086 Andrew Craven 1142 Adult (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 3.0 30.0 DNC 153.0 93.0
18th Enterprise 21644 Alec Mamwell 1122 Adult (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 4.0 30.0 DNC 154.0 94.0
19th Laser 118851 Matt Beaty 1100 Adult (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 6.0 30.0 DNC 30.0 DNC 156.0 96.0
20th Laser 51598 David Weild 1100 Adult (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 7.0 30.0 DNC 157.0 97.0
21st Laser 152552 Craig Mcgarvey 1100 Adult 7.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 157.0 97.0
22nd RS 200 704 Steve Vandersteen 1046 Adult (30.0 DNC) (30.0 DNC) 8.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 158.0 98.0
23rd Osprey 1350 Alec Mamwell 930 Adult (30.0 DNC) (30.0 DNC) 10.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 160.0 100.0
24th Laser Vortex 1101 Mike Thornton 960 Adult 10.0 (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 160.0 100.0
25th Topper 37488 Emily 1365 Junior (30.0 DNC) (30.0 DNC) 11.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 161.0 101.0
26th RS Quba Pink Holly 1260 Junior (30.0 DNC) (30.0 DNC) 12.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 162.0 102.0
27th Tera Sport 1796 William 1445 Junior (30.0 DNC) (30.0 DNC) 13.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 163.0 103.0
28th Topper 4194 Lucy 1365 Junior (30.0 DNC) (30.0 DNC) 14.0 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 164.0 104.0
29th Supernova 1084 John Hobson 1077 Adult 14.0 DNF (30.0 DNC) (30.0 DNC) 30.0 DNC 30.0 DNC 30.0 DNC 164.0 104.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo HelmName PY HelmAgeGroup Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 922 Tom Burke 1046 Adult 32:24 1 0:30:59 1.0
2 RS Feva 3868 Colin Houston 1244 Adult 39:15 1 0:31:33 2.0
3 Laser 210617 Joe Quick 1100 Adult 34:44 1 0:31:35 3.0
4 Laser 4.7 172700 Mary-Anne 1147 Junior 36:18 1 0:31:39 4.0
5 Laser 144673 Gareth Beacock 1100 Adult 35:08 1 0:31:56 5.0
6 RS Aero 1065 Nic Johnson 1065 Adult 34:35 1 0:32:28 6.0
7 Laser 152552 Craig Mcgarvey 1100 Adult 36:22 1 0:33:04 7.0
8 Laser Radial 138412 Jan 1147 Junior 45:17 1 0:39:29 8.0
9 National 12 3282 John Milburn 1104 Adult 43:54 1 0:39:46 9.0
10 Laser Vortex 1101 Mike Thornton 960 Adult 42:13 1 0:43:59 10.0
11 Solo 1325 Adam Cowley 1142 Adult DNF     14.0
11 Supernova 406 Mike Clark 1077 Adult DNF     14.0
11 Supernova 1084 John Hobson 1077 Adult DNF     14.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo HelmName PY HelmAgeGroup Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 191847 Alfie Cogger 1100 Junior 35:49 2 0:32:34 1.0
2 Laser 210617 Joe Quick 1100 Adult 35:52 2 0:32:36 2.0
3 RS Aero 1065 Nic Johnson 1065 Adult 35:56 2 0:33:44 3.0
4 RS300 345 Rob Ritchie 970 Adult 34:39 2 0:35:43 4.0
5 Laser 146264 John Sharpe 1100 Adult 39:56 2 0:36:18 5.0
6 Supernova 406 Mike Clark 1077 Adult 38:26 1 1:11:22 6.0
7 Laser 2 3505 Harris Wilson 1085 Junior 39:27 1 1:12:43 7.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo HelmName PY HelmAgeGroup Elapsed Laps Corrected Points
1 Solo 5800 David Waind 1142 Adult 54:05 3 0:47:22 1.0
2 Laser 4.7 172700 Mary-Anne 1147 Junior 54:31 3 0:47:32 2.0
3 Laser 210617 Joe Quick 1100 Adult 52:37 3 0:47:50 3.0
4 Laser 146264 John Sharpe 1100 Adult 53:12 3 0:48:22 4.0
5 Laser 144673 Gareth Beacock 1100 Adult 53:23 3 0:48:32 5.0
6 RS 200 922 Tom Burke 1046 Adult 51:50 3 0:49:33 6.0
7 RS Aero 1065 Nic Johnson 1065 Adult 53:04 3 0:49:50 7.0
8 RS 200 704 Steve Vandersteen 1046 Adult 52:12 3 0:49:54 8.0
9 RS300 345 Rob Ritchie 970 Adult 48:55 3 0:50:26 9.0
10 Osprey 1350 Alec Mamwell 930 Adult 47:10 3 0:50:43 10.0
11 Topper 37488 Emily 1365 Junior 51:29 2 0:56:35 11.0
12 RS Quba Pink Holly 1260 Junior 55:16 2 1:05:48 12.0
13 Tera Sport 1796 William 1445 Junior 1:04:56 2 1:07:24 13.0
14 Topper 4194 Lucy 1365 Junior 1:04:28 2 1:10:51 14.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo HelmName PY HelmAgeGroup Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 922 Tom Burke 1046 Adult 42:48 2 0:40:55 1.0
2 Laser 144673 Gareth Beacock 1100 Adult 45:59 2 0:41:48 2.0
3 Laser 4.7 172700 Mary-Anne 1147 Junior 48:07 2 0:41:57 3.0
4 Solo 5800 David Waind 1142 Adult 49:47 2 0:43:36 4.0
5 Solo 1325 Adam Cowley 1142 Adult 56:11 2 0:49:12 5.0
6 Laser 118851 Matt Beaty 1100 Adult 56:29 2 0:51:21 6.0
7 RS300 345 Rob Ritchie 970 Adult 51:17 2 0:52:52 7.0
8 National 12 3282 John Milburn 1104 Adult 59:03 2 0:53:29 8.0
9 Laser 146264 John Sharpe 1100 Adult OOD     11.5
10 Supernova 406 Mike Clark 1077 Adult DNF     12.0
10 Laser 2 3505 Harris Wilson 1085 Junior dnf     12.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo HelmName PY HelmAgeGroup Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser Radial 201940 Tom Burke Radial 1147 Adult 44:40 3 0:38:57 1.0
2 Solo 5800 David Waind 1142 Adult 45:52 3 0:40:10 2.0
3 Solo 5086 Andrew Craven 1142 Adult 46:51 3 0:41:01 3.0
4 Enterprise 21644 Alec Mamwell 1122 Adult 46:34 3 0:41:30 4.0
5 Solo 1325 Adam Cowley 1142 Adult 47:52 3 0:41:55 5.0
6 Laser Radial 138412 Jan 1147 Junior 51:05 3 0:44:32 6.0
7 Laser 51598 David Weild 1100 Adult 38:42 2 0:52:46 7.0
8 Laser 146264 John Sharpe 1100 Adult OOD     11.5

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat SailNo HelmName PY HelmAgeGroup Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 922 Tom Burke 1046 Adult 36:49 2 0:35:12 1.0
2 Laser 144673 Gareth Beacock 1100 Adult 41:17 2 0:37:32 2.0
3 Solo 5800 David Waind 1142 Adult 43:30 2 0:38:05 3.0
4 Laser 210617 Joe Quick 1100 Adult 42:05 2 0:38:15 4.0
5 Laser 4.7 172700 Mary-Anne 1147 Junior 44:43 2 0:38:59 5.0
6 Solo 1325 Adam Cowley 1142 Adult 45:29 2 0:39:50 6.0
7 Laser 146264 John Sharpe 1100 Adult 44:26 2 0:40:24 7.0
8 National 12 3282 John Milburn 1104 Adult 46:10 2 0:41:49 8.0
9 Laser Radial 138412 Jan 1147 Junior 48:20 2 0:42:08 9.0


https://www.conistonsailingclub.co.uk/
sailing@conistonsailingclub.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com